Sufinanciranja nabave sadnog materijala
14.01.2016
Plan nabave općine Otok za 2016. godinu
20.01.2016
Sufinanciranja nabave sadnog materijala
14.01.2016
Plan nabave općine Otok za 2016. godinu
20.01.2016

Stranjsko-Ovrljačke mačkare

Kako razriješiti pitanje „biti ili ne biti“?, u ovom slučaju je to: jesmo li mi Stranjske mačkare, ili smo Stranjsko-Ovrljačke? Za sigurno se zna da nisu samo Ovrljačke. Kako su Galjani morali odgoditi tj. nisu htjeli u triparitetni odnos jer su oni ipak odlučno rekli mi sa njima nećemo, ostaje samo brzi vez u dualni odnos Stranjana i Ovrljana. Dugački štap za bariju, krivudav kao i put kojim se mora kretati od Brčića do Brčića. Vuleta momak od barjaka drži štap bez bijelih rukavica a trebao bi jer je važna godišnjica priznanja samostalnosti pohoda u mačkare. Hodi se od pradjedova i djedova do danas, uz isti ritual i slične poruke.Ovi su sa sobom poveli „mladu“ u visokom stupnju trudnoće i po dijagnozi očekuju se blizanci, a ionako već ima veliku obitelj.To je najava plodonosnije i pronatalitetnije godine u odnosu na krizu nataliteta iz ranijih godina. Naš Cigo ispod bijele haljine nosi lažnjak i što je najgore mladoženja je u svemu tome naivan.Ali poruke koje se šalju kad se digne bijela haljina ipak su samo mačkarske poruke poslane u pokladno vrijeme.

Ima tu poznatog kviza „pet na pet“ u preinaci „pet na četri“, lokalni momci skupljeni iz lokalnih kafića pod šifrom cafe bar „AMOR“ukrstiše mačeve sa divama iz bliske nam Ukrajine.Lijepe djevojke odgovaraju na pitanje voditelja DRELE, uvodno ležerno izjaviše da im se sviđa tu na moru u Otoku.Pitalice-rugalice nesuvisle kao i odgovori, ali DRele se ne da i vodi kviz uz svoj poznat šarm i odjevni stil.Od svega što ga krasi je da puno govori i istrči puno kilometara a podijeli malo nagrada.Tako je i ovdje malo zafrkancije a puno je ipak i zbilje.Ipak uvijek nešto fali, ali imamo dosta kafića… em „600“ em neki Crni J. i neki Kong, pa J.Travolta…Vidimo velikog PICOKA, mora da je ukraden ispred tvornice Podravka u Koprivnici.Pitanje što će on u Otoku.Stručnjaci kažu da nam treba oplemeniti pasminu, doći do bolje nesivosti jaja i izvale pilića.Kako drugačije nego provjeriti sposobnosti na licu mjesta.Kad su domaće koke vidjele velikog pivca, ispale im oči i pobjegle na sve strane.Koke naše „hrvatice“ mlade, lentom od lipote se kite ali što ćeš kad ih dalmatinska fjaka hvata.Ništa od unosa novog gena jer ispred sebe imaju Velog Jožu a ne pijetla. Diste HAHARI, daj pet, hvaljen Isus i mafija, zvuči poznato, pa da tako i je, jer dolazi fra Miro. Bos,sandale šuplje kao plot, habit drži konopac malo ispod ojačeg trbuha, šešir na glavi, naočale na konopcu vise na prsima a foto aparat bijeli oko lijeve šake.Brada sijeda i veseli duh ispuniše trg, susretljivosti na kile, bombona na tone a smijeha do neba.Đula, ma što učini, a on kaže imam ja dozvolu od fra Mira.Uklopio se u svakodnevni život Otoka s namjerom da nigdje ne ide, pa ostaje sigurno jer dvojnik je u stvari original.Blagoslovio je gledatelje i mačkare.Put u Vrapče ide izu Vuletine rupe., jer za „prolupale“ dr. Mijo piše uputnice i ricete „made in Otok“. Baj baj preko A1 u bijeli Zagreb grad.Sve to vozi lokalni „litra bus“ ili ti „joint bus“, loši uvjeti a najkritičniji vozač.Potreban je blagoslov, dodatno ih škropi fra Miro. Stigli su sretno, malo kasnije uvečer. Mnogo neoženjenog svijeta u našem mistu, a mi to ne krijemo, dapače sve TV kuće su bile u posjeti našem načelniku.Tu krvnu sliku potrebno je popraviti na bilo koji način.Mudro se sjetiše da je najbolji stimulator od pamtivijeka novac.Pa sad kad se može dati novac treba nam i savjetnik za upoznavanje. Nije on daleko, eto, iz Imotskog dolazi. Gangster ga zovu, a nije iz Chikaga i ne poteže pištolje nego slike ljepotica.Upoznavanje teče kao na proizvodnoj traci.Stigle ljepotice iz obližnjih zemalja i dalekog svijeta i ne žele se vratiti neobavljena posla. Ali vajde, šank više privlači nego one.Tu zabludu riješio je dinamitaš. Opasan nakupljenim godinama i bez diteta i pipleta najbolje da ga(ih) nema.Pripaljuje kordu sa štapinom i spremno se predaje uz pitanje –buš pukla?, odgovor je boom. Umjesto jecaja čuje se pjesma i dug aplauz.Mnoštvo na Roknjači je guštalo, u tome su im pomogli balinčad, babe i didi. Bilo ih je 65 ukupno.Bijele mišine, oprane i očešljane, krpe i rute po odijelu a baguline u zraku otvaraju prolaz svjetlu za bolju i rodniju godinu.Valjda će tako i biti.Lug je ostatak izgaranja drveta koji se baca po njivi koja rađa novim žitom.To je poruka mačkarade, biti će plodno i uspješno svima kroz ovu godinu.Fra Miro je to sve najavio da se može vidjeti i na „fejsbooku“.Pogledajmo i dođimo i u slijedeću subotu-dolaze nove mačkare.Roknjača zove.

{gallery}2016/01_16{/gallery}

Skip to content