Ljekarne
17.06.2016
Osnovna škola “Kamešnica” – područna škola “Udovičići”
17.06.2016
Ljekarne
17.06.2016
Osnovna škola “Kamešnica” – područna škola “Udovičići”
17.06.2016

Obrazovanje u Rudi počinje 1926. kada mjesni svećenik počinje s opismenjavanjem onih koji to žele. Broj polaznika tečaja bio je 30 – 35 ljudi. Takav vid obrazovanja trajao je do 1945. kada se osniva osnovna škola. Nastava se održavala po privatnim kućama sve do 1958. godine kada je izgrađena školska zgrada.

Za vrijeme izgradnje HE “Orlovac” školsku zgradu koriste investitor i izvođači radova za svoje potrebe, dok se školi ustupa montažna zgrada koja se postavlja pored gradilišta. Nakon završetka radova na HE “Orlovac”, školi se ponovno ustupa školska zgrada koja je tom prigodom potpuno obnovljena. Godine 1968. školu u Rudi pohađao je 231 učenik.

Odlukom Skupštine općine Sinj 28. prosinca 1965. došlo je do integracije OŠ Ruda i OŠ “Kamešnica”. Tako od 1. rujna 1970. godine škola u Rudi postaje četverogodišnja, a učenici viših razreda školuju se u Otoku.

    Od značajnijih građevinskih zahvata istaknuli bi slijedeće:

  • 2002. godine rekonstruran je krov
  • 2003. renovirano je školsko igralište
  • rujan 2007. ranovirani sanitarni čvorovi i obnovljena fasada na zgradi

Danas školu pohađa 40 učenik u dva samostalna odjela i jednu dvorazrednu kombinaciju.
U školi rade: Kata Šimunović, Ivanka Porobija i Jasminka Botica (porodiljni), Katarina Vladova (zamjena),Marijana Šumanac(učiteljica engleskog jezika), Ankica Katić (vjeroučiteljica) i spremačica Jela Jagnjić.
Učitelj Jerko Jagnjić nakon četrdesetogodišnjeg rada u Osnovnoj školi “Kamešnica” iz ove je područne škole 2006. godine otišao u mirovinu.

Skip to content