Ivan Gudelj hajdukovac od glave do pete-legenda
19.10.2016
Dan kruha – dan zahvalnosti za plodove
21.10.2016
Ivan Gudelj hajdukovac od glave do pete-legenda
19.10.2016
Dan kruha – dan zahvalnosti za plodove
21.10.2016

Svetu misu predvodio je Msgr. Franjo Komarica banjolučki biskup uz koncelebraciju fra Petra Klapeža gvardijana svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske, don Stipu Ljubasa dekana Cetinskog dekanata, fra Miroslava Ančića i mnoštvo ostale subraće svećenika.

Kip sv. Luke u rukama je „otočkih“ mu imenjaka nošen je u procesijskom ophodu , da bi pred svečano misno slavlje bio vraćen na postav u župnoj crkvi. Svetu misu predvodio je Msgr. Franjo Komarica banjolučki biskup uz koncelebraciju fra Petra Klapeža gvardijana svetišta Čudotvorne Gospe Sinjske, don Stipu Ljubasa dekana Cetinskog dekanata, fra Miroslava Ančića i mnoštvo ostale subraće svećenika. Sveti Luka nebeski je zaštitnik općine Otok i u slavu njemu okupio se Božji puk na ovoj Svetoj misi u cilju zajedništva, vjernosti i zahvale njemu kralju velikom Isusu Kristu, uvodno je naglasio biskup Komarica. On je u svojoj propovijedi svjedočio o potrebi zajedništva ma gdje bili, bilo u kojoj sredini i društvu ne treba nijekati ili tajiti svoju kršćansku vjeru i svoje porijeklo, svoje opredjeljenje i značaj svevišnjeg. Ima onih koji su u dosluhu sa sotonom i koji kroje svojim metrima i svojim škarama ovozemaljske vrijednosti s tendencijom uništavanja tradicionalnih kršćanskih vrijednosti Evrope i ovog dijela svijeta. Svjedok sam tog napuštanja i odstupanja od izvornog tisućljetnog izvora s kojeg se napajala naša povijest što je potrajalo sve do dana današnjih i mi smo ti koji to trebaju proslijediti zdravo i nepotrošeno u sljedeća vremena. U tome neće nam pomoći oni koji su spremni potjerati, izgnati, ubiti i neko drugo zlo nanijeti čovjeku, čovjeku i dojučerašnjem bratu, ugasiti mu plamen na kućnom pragu i zatrti mu vatru s ognjišta. Zlo je to svekolikih razmjera iskovano kroz sijanje mržnje na neistinitim temama i brojevima,na krivo postavljenim međama kao i na mržnji tuđeg slijepo vjerujući samo svom moćniku. Ti moćnici i centri moći kažu“mi smo Vaši bogovi i mi smo oni koje treba slušati“ ,ali sam im mnogo puta rekao da znam tko je moj Bog i kome mogu vjerovati. Ja imam svog Boga i svoj križ i sa tih uvjerenja ni vatra sa lomače neće mi spržiti razum i molitvu na usnama. Dok sam bio u Kanadi sa mojim izgnanicima naši prijatelji iz drugih zemalja divili su se zajedništvu i vjeri koje smo donijeli njima u susjedstvo i potakli ih da budu nova luč u međusobnom zbližavanju. Teški su trenutci kad si izvan svojeg doma a tih nesretnih sudbina je mnogo. Vi ste ovdje u Otoku sretni jer tumačite zalog i zajedništvo, ljubav, radost i pripadnost svojoj zajednici, istom križu i njemu sinu Božjem. U europskom parlamentu sjede i oni koji su sreli Boga i postupaju po načelu vjere i pravde i traže pomoć i tumačenje nas Božjih pastira da im se vratimo i približimo i pomognemo u zadržavanju tradicijskih vrijednosti. Isto tako ima onih koji žele biti veći bogovi od njega samog i utuvljuju sebi u glavu da mogu sprovoditi i loše politike i loše stavove. E pa nećete i ne smijete opet i iznova griješiti na račun izvornog i dobrog. Vi imate mač koji ne režete kako treba i ne režete kao sv.Martin od sebe za drugog, nego od nas dobrih želite stvoriti počinjenu i obezglavljenu samo masu ispranih i izbrisanih. Susretao sam u Domovinskom ratu one koji nisu htjeli ili mogli zaustaviti zlo i ubojstva i kažu mi lako je Vama Vi znate tko ste i što ste. Vi znate kršćanski nauk i njegove vrijednosti, Vi širite blagoslov i tumačite Božje zapovjedi a ja ne znam ni za krštenje, krizmu, pričest,molitvu i misu. Nisam to dobio i nisam to tumačio i nisam to prenio na svoje sinove i kćeri, ja sam samo pola čovjeka.Za to su mnogi krivi u mom odrastanju kao i odrastanju meni sličnih. U tom neznanju i nesnalaženju tražeći sebe izgubio sam moć razuma i donošenja pravilne odluke, reče meni susjed iz pakla. Zato Vi moji dragi Otočani i Otočanke, dragi Hrvati i Hrvatice draga braćo svećenici uvijek znajte da ste za Hrvatsku,. Boga i vječnu slogu.. Ne bojte se, ja sam sa Vama i svjedok sam duha Božjeg i on će Vas učvrstiti u vjerovanju. Ne bojte ste jer ja sam s Vama u sve dane svršetke svijeta i ja sam pobijedio smrt i sotonu i u tom boju ne bojte se vuka ni mraka, ni biča ni tamnice ni zatvora. Ja sam milosrdan i svjedočite da svjetlo svijetli za sve nas. O svemu tom je pisao sv. Luka. Amen i blagoslovio Vas sv. Luka.

Svečano misno slavlje pratilo je mnoštvo vjernika, pjevao je Dječji župni zbor, u narodnim nošnjama bili su članovi udruge „URIG“-Otok, dječaci i djevojčice u narodnim nošnjama, djeca mlađih kategorija iz NK OSK, časne sestre, načelnik općine sa suradnicima, Župan Splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja ujedno i osobni izaslanik mandatara hrvatske vlade A.Plenkovića.

U znak dolaska i boravka kod svojih prijatelja u Otoku, župljani i općina pripremili su mu prigodan dar. Bilo je to za biskupa dirljivo i sigurno će se sjećati boravka u Otoku.Za boravak u općini Otok zahvalio je fra M. Ančiću , nadbiskupu M. Barišiću i svim vjernicima koji su ga srdačno primili.

Fra M.Ančić je u ime župljana, braće svećenika zahvalio Bogu na dostupnosti i dolasku kod nas msgr. F.Komarice.Zahvalio mu je na toplim riječima i predvođenju euharistije. Ujedno je predstavio fra Marija Lemu, novog pastoralnog pomoćnika u župi sv. Luke. Za svog prijatelja biskupa i sve nazočne recitirao je stihove o Otoku A. N. Tadić-Šutra.

Po završetku misnog slavlje položeno je cvijeće i upaljene su svijeće za poginule Otočke branitelje kroz povijest. Cvijeće su položili načelnik općine B. Samardžić i Župan Splitsko-dalmatinski Z. Ževrnja te članovi UHDDR-a općine Otok. Molitvu odrješenja molio je biskup F. Komarica.

U poslijepodnevnim satima bio je“narodni dernek“ na Roknjači. Kiša je malo omela završno slavlje proslave Dana općine i blagdana sv.Luke.

{gallery}2016/10/19_i{/gallery}

Skip to content