Stradanje civila u ratnom vihoru 1944. godine
26.03.2014
Općina Otok i Staza Gospi Sinjskoj
20.04.2014
Stradanje civila u ratnom vihoru 1944. godine
26.03.2014
Općina Otok i Staza Gospi Sinjskoj
20.04.2014

Služenjem Svetih misa u Otoku i Rudi na kojima su prisustvovali članovi obitelji smrtno stradalih u ožujku 1944. godine, te ostali vjernici, obilježeno je tužno sjećanje na civilne žrtve nad kojima je izvršen zločin u obliku masovnog pokolja. Vijence i cvijeće, te paljenje svijeća izvršeno je na spomen kosturnicama u Otoku na mjesnom groblju kao i na spomen obilježjima u zaseocima Radmani i Creljeni i kod zajedničke spomen kosturnice u mjesnom groblju u Rudi.

Služenjem Svetih misa u Otoku i Rudi na kojima su prisustvovali članovi obitelji smrtno stradalih u ožujku 1944. godine, te ostali vjernici, obilježeno je tužno sjećanje na civilne žrtve nad kojima je izvršen zločin u obliku masovnog pokolja. Vijence i cvijeće, te paljenje svijeća izvršeno je na spomen kosturnicama u Otoku na mjesnom groblju kao i na spomen obilježjima u zaseocima Radmani i Creljeni i kod zajedničke spomen kosturnice u mjesnom groblju u Rudi.

Vijence i cvijeće položili su načelnik općine Otok Branko Samardžić i predsjednik općinskog vijeća Stipe Vuleta, gradonačelnik grada Trilja Ivan Šipić i predsjednik gradskog vijeća Ivan Bugarin, dožupan SDŽ Luka Brčić, predstavnici MO Ruda i predstavnici UHDDR općine Otok i ostali mještani. Svete mise zadužnice i molitve odrješenja služili su fra Bože Vuleta i don Mladen Parlov.U susret Velikom tjednu i Uskrsu ove nedužne civilne žrtve imale su svoj Veliki četvrtak i Veliki petak, nadajmo se da su imali i svoj Uskrs jer su to svojim kršćanskim i obiteljskim životom to zaslužili. Dugo je trajalo čitanje imena svih stradalih.Bilo je tu jecaja i plača a malo kome nije i suza potekla i steglo se u grlu. Uvijek se postavlja pitanje-zašto i zašto tako okrutno i nemilosrdno?

U Rudi je u pokolju stradalo 299, u Otoku 171 a u Gali 11 žitelja. Rekoše im da će ih strijeljati.“Kad je on to reka, onaj se krsti, onaj moli ispovid, onaj diloskrušenje, oni vapi Boga, oni Gospu, oni Isusa Krista.Gospe spasi dušu!“(Citat)

Ovaj događaj treba pokivati dok bude Boga i svita-rekao je jedan od svjedoka. Tako se mi trebamo prema tom i odnositi.

Skip to content